Stockholms tunnelbana kallas ibland för världens längsta konstgalleri med sina drygt 90 stationer med konst. Upptäck konsten i tunnelbanan tillsammans med konstguiderna Marie Andersson och Eva Palmqvist, båda med många års erfarenhet av att berätta om vår stads offentliga konst.
Max 25 deltagare per grupp.
Gröna linjen och 1950-talet
Den första tunnelbanestationen som fick konst var T-Centralen 1957. Under årens lopp har drygt tjugo konstnärer arbetat med konsten på stationen och vi ser en del av det som tillkom under 1950-talet. Därefter besöker vi några stationer på gröna linjen, bland annat Hötorget som nyligen genomgått en stor renovering för att återfå sin 1950-talskaraktär.
Mötesplats T-bana Hötorget, biljetthallen uppgång Kungsgatan
Röda linjen och 1960-talet
Röda linjen började byggas under 1960-talet och flera av stationerna fick konst redan från början. Vi besöker bland annat Hornstull och Östermalmstorg, två av de tidigaste helhetsgestaltade stationerna och avslutar med två av de första så kallade grottstationerna från tidigt 1970-tal, Stadion och Tekniska högskolan.
Mötesplats T-bana Hornstull, biljetthallen mot Hornstull
Blå linjen och 1970-talet
När den blå linjen öppnades 1975 fick alla stationer konst redan från början. Konstnärerna fick möjlighet att arbeta med hela rummet, från biljetthallarna ner till grottstationen. Det är också den blå linjen som blivit mest uppmärksammad internationellt. Vi börjar med Kungsträdgården, ofta utnämnd till en av världens vackraste stationer, och besöker sedan några av stationerna på blå linjen i innerstaden.
Mötesplats T-bana Kungsträdgården, biljetthallen mot Arsenalsgatan
Guide Marie Andersson / Eva Palmqvist, auktoriserade Stockholms- och konstguider
Programansvarig Kati Engsner Heimdal
Tid Tre torsdagar kl. 10.00–11.30: 19/11, 26/11, 3/12
Avgift 790 kr. Obs! Samtliga deltagare måste ha en giltig SL-biljett.Ingen karta tillgänglig för detta arrangemang.